پنل آکوستیک صدا یا همان فوم آکوستیک صدا نوعی فوم سلول باز است که برای جلوگیری از طنین، بازتاب صدا استفاده می‌شود. این فوم‌ها تا حدودی صدا را جذب کرده و مانع از انتقال آن به سمت دیگر می‌شوند. انواع مختلفی از تجهیزات آکوستیک مناسب در بازار موجود است که انتخاب آنها وابسته به نوع مشکل صوتی، کسب‌وکار مورد نظر و تصمیم کارشناس این حوزه دارد. در اکثر اوقات این پنل‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند. اما گاهی لازم است از سقف آویزان شده و در پشت درب‌ها نیز استفاده شوند. ضروری است قبل از انتخاب و خريد پنل آکوستیک صدا، از متخصص این حوزه کمک بگیرید.

خرید پنل آکوستیک صدا

 احتمالاً اصطلاح «پنل آکوستیک صدا» یا « فوم آکوستیک صدا» را در ارتباط با سالن تئاتر یا کنسرت شنیده‌اید، اما تجهیزات آکوستیک مناسب، جنبه مهم هر ساختمانی هستند که تا به حال قدم در آن گذاشته‌اید. آیا به این فکر کرده‌اید که نقش عايق آکوستیک صوت در کسب‌وکار شما چیست؟ در بیشتر فضاها، عایق آکوستیک صوت کمتر از حد ایده‌آل وجود دارد و این می‌تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. با خريد پنل آکوستیک صدا و استفاده صحیح از آن، می‌توانید بسیاری از این مشکلات را برطرف کنید. ما در این مقاله، همه چیزهایی را که درباره خرید پنل آکوستیک، قیمت عايق آکوستیک صدا و سایر موارد مربوط به تجهیزات آکوستیک مناسب نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تایل اکوستیکی مراجعه کنید.

پنل آکوستیک صدا چیست؟

 پنل آکوستیک صدا، یک فوم خاص است که با به‌دام انداختن امواج صوتی در داخل خود، صدا را از بین می‌برد. از آنجایی که همه صداها ارتعاشات موجود در هوا هستند، فوم آکوستیک صدا به عنوان نوعی غار عمل می‌کند که امواج صوتی وارد آن می‌شوند، اما نمی‌توانند خارج شوند. برای اهداف زیبایی شناختی، معمولاً یک پوشش پارچه‌ای بر روی پنل عايق آکوستیک صوت نصب می‌شود تا بیرون آن را متنوع و زیبا کند. احتمالاً قبلاً عایق آکوستیک صوت را در فیلم‌ها یا ویدیوهای یوتیوب، در پس زمینه تولید دیده‌اید. برخی از آنها در قسمت خارجی، دارای دندانه‌های قابل مشاهده‌ای هستند. این دندانه‌ها نقش یک قیف را بازی می‌کنند که امواج صدا در آن گیر کرده و آن‌قدر به دیواره‌ها برخورد می‌کند تا از بین می‌رود. اما برخی دیگر از تجهیزات آکوستیک مناسب، دندانه ندارند؛ در عوض برای خنثی‌کردن صدا به خاصیت جذب خود فوم متکی هستند. و از آنجایی که امواج صوتی مختلف، دارای طول موج‌های متفاوتی هستند، خريد پنل آکوستیک صدا در هفت نوع مختلف انجام می‌شود که ما در این مقاله آنها را به شما معرفی می‌کنیم. اما قبل از آن لازم است قدری بیشتر با فوم آکوستیک و ساختار آن آشنا شوید. 

آکوستیک کردن اتاق

 آکوستیک کردن اتاق یک فرایند بسیار مهم در طراحی و ساخت اتاق‌های مختلف است که به منظور بهبود کیفیت صدا و جلوگیری از نوسانات ناخواسته در فضاهای مختلف انجام می‌شود. هدف اصلی از آکوستیک کردن اتاق، ایجاد یک محیط صوتی مناسب برای ارائه و شنیدن صداها و موسیقی‌ها با کیفیت بالاست. در این مقاله به معرفی روش‌های مختلف اندازه گیری و نیز ابزارهای مورد استفاده برای آکوستیک کردن اتاق می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه آکوستیک سالن کنفرانس بپردازید.

 آکوستیک کردن اتاق چیست؟

 آکوستیک کردن اتاق یک روش است که با فضای اطراف خود تعامل دارد و امواج صوتی را کنترل می‌کند. وقتی صدایی منتشر می‌شود، امواج صوتی با سطوح مختلف از دیوار تا سقف و میز تعامل دارند. نحوه تعامل امواج با سطح به ماهیت آن بستگی دارد. گاهی اوقات امواج صوتی منعکس می‌شوند و گاهی جذب می‌شوند. این افکت در سطوح مختلف در سراسر اتاق جمع می‌شود و صدای آکوستیک خاصی را برای فضا تولید می‌کند که ممکن است همراه با حجم عظیمی از طنین یا بی صدایی باشد. این روش بهبود کیفیت صوت در اتاق‌های موسیقی، استودیوها و سالن‌های کنفرانس استفاده می‌شود.

مزایای آکوستیک کردن اتاق

 اگر یک اتاق کمی پژواک داشته باشد یا اگر صدا صاف شود، ممکن است چندان مهم به نظر نرسد. آکوستیک بد ممکن است قابل تحمل باشد، اما آکوستیک خوب می‌تواند مزایای ارزشمندی را برای هر کاری که در یک اتاق انجام می‌دهید به همراه داشته باشد. در اینجا چند مورد از این مزایا وجود دارد: 

بهبود تمرکز با آکوستیک کردن اتاق

 بزرگنمایی صداهای کوچک یکی از راه‌هایی است که آکوستیک بد می‌تواند آشکار شود. هر حرکتی که به گوش شما می‌رسد، می‌تواند در اتاق طنین انداز شود. این محیط برای تمرکز دور از ایده آل است، اگر مردم سعی می‌کنند روی چیزی مطالعه یا کار کنند، احتمالاً در میان این همه حواس پرتی شانس زیادی نخواهند داشت. آکوستیک کردن اتاق می‌تواند دنیایی از تفاوت را در مورد تمرکز ایجاد کند. با جذب صداهای بسیار کوچک و حذف صداهای بیرونی، افراد بهتر می‌توانند روی کاری که در حال انجام آن هستند تمرکز کنند. کی فونیک مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز پوشش آکوستیک را در اختیار شما قرار دهد.

افزایش بهره وری با آکوستیک کردن اتاق

زمانی که با آکوستیک کردن اتاق خود را برای تمرکز بیشتر آمده می‌کنید، می‌توانید بهتر و کارآمدتر کار کنید. با این کار، حواس شما به حرکات کوچک در فاصله 20 سانتی پرت نمی‌شود و می‌توانید در زمان مشخصی در کار باقی بمانید و کارهای بیشتری انجام دهید. برای همین، کلاس‌ها و ادارات با آکوستیک خوب، محیطی مناسب برای تمرکز و انجام کارهای بیشتر هستند. 

کیفیت صدای بهتر با آکوستیک کردن اتاق

 گاهی اوقات، علاوه بر جلوه‌های بصری، روی خود صدا هم تمرکز می‌کنیم. برای درک بهتر آکوستیک یک سالن یا پناهگاه، ساختار و چیدمان اتاق بسیار مهم است و باید به کیفیت صدای خوب کمک کنند. با آکوستیک خوب، همه چیز می‌تواند بهترین صدا را داشته باشد و به صدای شما اجازه می‌دهد تا به‌طور دقیق نشان‌دهنده اثری باشد که در آن قرار داده شده است. 

 جنس فوم آکوستیک صدا

خرید پنل آکوستیک به معنای خرید نوعی فوم سلول‌باز است. یک فوم ظرفشویی را در نظر بگیرید. وقتی دقیق به آن نگاه می‌کنیم تعدادی سلول در داخل آن می‌بینیم که دیواره‌های آنها به هم راه دارند. به همین دلیل نیز وقتی آن را فشار می‌دهیم، هوایِ به دام افتاده در داخل به راحتی خارج شده و فوم روی هم می‌خوابد. همچنین، به دلیل سوراخ‌های موجود، آب، هوا و حرارت از آن عبور می‌کنند. فوم سلول باز با دمیدن گاز در داخل یک مایع خاص، مانند پلی‌اتیلن و یا پی‌وی‌سی ایجاد می‌شود. گاز حباب‌هایی را داخل این مایع شکل می‌دهد که با افزایش فشار گاز، دیواره تعدادی از آنها پاره شده و سلول‌ها به هم راه می‌یابند. البته گاهی این دیواره‌ها به‌شکل دستی و فیزیکی پس از قطع دمیدن گاز سوراخ می‌شوند. در مرحله بعد به فوم اجازه داده می‌شود که خشک شود؛ نتیجه کار یک فوم آکوستیک صدا است. در مقابل این فوم‌ها، انواع سلول بسته هم وجود دارند که در آنها هنگام دمیدن گاز، دیواره سلول‌ها پاره نشده و به هم راه پیدا نمی‌کند. بنابراین، در انتها، تعداد زیادی سلول حاوی گاز در داخل یک فوم جامد‌شده وجود خواهد داشت. این فوم‌ها با فشرده‌شدن روی هم نمی‌خوابند و مایعات و حرارت را از خود عبور نمی‌دهند. تجهیزات آکوستیک مناسب معمولا هم شامل فوم سلول باز و هم سلول بسته است که هرکدام به شیوه‌ای خاص مانع از انتقال صدا می‌شوند. با خرید فوم سلول باز شما به صدا اجازه نمی‌دهید که از پنل عبور کند و حتی به یک سری از ارتعاشات اجازه نمی‌دهید که به صدا تبدیل شوند (شبیه لاستیک زیر ماشین‌ لباسشویی که ارتعاشات ماشین را گرفته و از تولید صدا جلوگیری می‌کند). در مقابل، خريد پنل آکوستیک صدا (که سلول باز است)، به صدا اجازه می‌دهد تا وارد پیچ و خم‌های فوم شود و در آنجا از بین برود. در حقیقت این فوم‌ها، انرژی صوتی را با گیر انداختن به گرما تبدیل می‌کنند و مانع از طنین ناشی از بازگشت صدا به محیط می‌گردند. نمی‌توان گفت که قیمت عايق آکوستیک صدا، همیشه بیشتر از انواع سلول بسته است. آن‌چه در قیمت عایق آکوستیک صدا نقش دارد، جنس عایق، کیفیت و اندازه آن است. اگر قصد خرید عایق آکوستیک صوت را دارید، حتما مخلوطی از این دو نوع را، با تاکید بیشتر روی انواع سلول باز یا همان فوم آکوستیک صدا، در نظر بگیرید. شما میتوانید برای کسب اطلاعات و یا خرید فوم آکوستیک صداگیر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 اهمیت خريد پنل آکوستیک صدا

خرید پنل آکوستیک و نصب صحیح آن، می‌تواند به تنظیم سه جنبه صدا کمک کند که در غیر این صورت می‌توانند مشکل ایجاد کنند. این جنبه‌ها شامل بازتاب (reflection)، طنین (reverberation) و رزونانس(resonance) هستند. 

 بازتاب (reflection)

 بازتاب یا انعکاس، یک مشکل رایج در بسیاری از اتاق‌ها است. هنگامی که امواج صوتی در یک اتاق حرکت می‌کنند، به سطوحی مانند دیوارها، مبلمان یا اشیاء دیگر برخورد می‌کنند. انواع خاصی از سطوح، امواج صوتی را جذب می‌کنند. اما برخی دیگر باعث می‌شوند که امواج صوتی تغییر جهت داده و به حرکت در جهت دیگری ادامه دهند. این مسئله می‌تواند برای سالن‌های مدرسه، کنسرت، کلیساها و سایر فضاهایی که باید در آن صدا به سمت مخاطب هدایت گردد، مشکل ایجاد می‌کند. وقتی امواج صوتی از سطوح دیگر بازتاب پیدا کرده و به مسیر دیگری بروند، ممکن است در نهایت به مقصد خود نرسند. با پرداخت قیمت عایق آکوستیک صدا و خرید پنل آکوستیک می‌توانید این مشکل را حل کنید. بازتاب یا انعکاس همچنین، می‌تواند منجر به طنین (reverberation) شود.

طنین (reverberation)


 طنین زمانی رخ می‌دهد که امواج صوتی متعدد از سطوح بیرون می‌زند و با هم جمع می‌شوند. این همان چیزی است که باعث می‌شود در برخی از اتاق‌ها صدای پژواک به گوش برسد. به عنوان مثال، احتمالاً متوجه شده‌اید که در یک اتاق بزرگ و خالی، بیشتر از اتاقی که پر از افراد یا وسایل است، پژواک می‌شنوید. وقتی افراد در اتاق هستند، امواج صوتی پس از برخورد با لباس افراد جذب می‌شوند. اما هنگامی که چیزی جز سطوح سخت وجود ندارد، امواج صوتی به طور مداوم در اطراف می‌چرخند و به گوش می‌رسند. قیمت عایق آکوستیک صدا در برابر خدمتی که با حذف این پژواک به شما می‌کند واقعا ناچیز است. مشکل دیگر در مورد طنین این است که باعث کاهش کیفیت صدا می‌شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید مردم صحبت‌هایی را که با یک بلندگو پخش می‌شود به خوبی بشنوند، طنین در آن اختلال ایجاد می‌کند. مشکل طنین فقط به این موارد محدود نمی‌شود. در مشاغلی مانند رستوران‌ها نیز طنین می‌تواند مشکل‌ساز شود. صدای صحبت افراد و بر هم خوردن قاشق و چنگال پس از بازتاب به شکل طنین به گوش رسیده و آزاردهنده می‌گردد. به همین دلیل نیز بسیاری از مشاغل از جمله رستوران‌ها با پرداخت قیمت عايق آکوستیک صدا و نصب عايق آکوستیک صوت، این مشکل را از سر راه برداشته و رضایت مشتریان خود را جلب می‌کنند. 

رزونانس(resonance)


 تمام اجسام و مواد موجود در یک اتاق با فرکانس طبیعی ارتعاش می‌کنند. به عنوان مثال، یک پنجره در یک اتاق ممکن است با نرخ 200 هرتز ارتعاش کند. اگر موج صوتی با فرکانس 200 هرتز با سطح پنجره برخورد کند باعث می‌شود که پنجره با شدت بیشتری لرزش داشته باشد و صدا تقویت شود. این مفهوم همان رزونانس است که با پنل آکوستیک صدا برطرف می‌شود. رزونانس می‌تواند مشکلات صوتی برای تاسیسات ایجاد کند. همچنین، باعث می‌شود صداها در یک اتاق «بومی» (boomy) شوند؛ اصطلاحی که مهندسان صدا برای توصیف صداهای بلند و مخدوش استفاده می‌کنند. همچنین، می‌تواند باعث بازخورد منفی در سیستم‌های صوتی شود. 

خاصیت آکوستیکی

 آکوستیک یکی از حوزه‌های مهم در دنیای صدا و موسیقی است که به بررسی خواص صوت و نحوه تعامل و اثرگذاری آن بر محیط می‌پردازد. از تلفن‌های هوشمند تا سالن‌های کنسرت، از ساختمان‌سازی تا خودرو، خاصیت آکوستیکی در همه جوانب زندگی‌مان حضور دارد. در این مقاله، به بررسی مفهوم آکوستیک، کاربردهای آن و اهمیت آن در جوانب مختلف زندگی می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با خاصیت آکوستیک بودن تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. 

خاصیت آکوستیک به چه معنی است؟

 آکوستیک علمی است که به بررسی تولید، انتشار و نحوه تعامل و اثرگذاری صدا در فضاها و محیط‌ها می‌پردازد. این علم به ما کمک می‌کند تا درک بهتری از ویژگی‌های صدا، ارتباط آن با محیط و نحوه انتشار در فضاهای مختلف داشته باشیم. خاصیت آکوستیکی به معنای ویژگی‌ها و خصوصیت‌های مرتبط با صوت و نحوه انتشار و بازتاب آن در محیط است. این ویژگی‌ها شامل جذب، انعکاس، انتشار و انکسار صدا در محیط‌ها و فضاهای مختلف می‌شود. به‌طور کلی، خاصیت آکوستیکی مشخص می‌کند که چگونه صدا در یک محیط خاص تولید، منتشر و بازتاب می‌شود و چگونه این تعامل‌ها بر تجربه شنوایی ما تأثیر می‌گذارند. آشنایی با مفاهیم آکوستیک و خاصیت آکوستیکی به ما این امکان را می‌دهد که در محیط‌ها و شرایط مختلف، بهترین طراحی ممکن را داشته و از تجهیزاتی استفاده کنیم که بهترین تجربه شنوایی ممکن را برای ما رقم بزند. بهترین تجربه شنوایی به محیط، شرایط، نیازها و اهداف ما بستگی خواهد داشت. برای مثال، در برخی محیط‌ها و شرایط مانند اتاق کنفرانس و سینما، هدف ما ایجاد صدایی بلند و بدون پژواک است و در برخی محیط‌های دیگر، مانند اتاق‌های ضبط صدا و اتاق‌های پزشکی، هدف ما ایجاد صدایی شفاف و بدون اعوجاج خواهد بود. این درک به طراحان صوت، مهندسان صدا و حتی طراحان داخلی کمک می‌کند تا طراحی محیط‌ها و وسایل صوتی را بهبود بخشیده و متناسب با نیازها و اهداف ما تولید کنند. با معرفی و بررسی عایق صوتی آکوستیک موجدار توسط برند کی فونیک همراه ما باشید.

کاربردهای خاصیت آکوستیکی

 کاربردهای خاصیت آکوستیک بودن در محیط‌ها و صنایع مختلف بسیار گسترده و متنوع هستند. این خاصیت‌ها تأثیرات مهمی در نحوه انتشار و تعامل صدا در فضاها و محیط‌های مختلف دارند. در زیر به برخی از کاربردهای مهم خاصیت آکوستیک بودن اشاره می‌کنیم: 

طراحی سالن‌های کنسرت:

 خاصیت آکوستیک بودن در طراحی سالن‌های کنسرت و تئاترها بسیار مهم است. با استفاده از این خاصیت‌ها، می‌توان بهترین شرایط برای انتشار صداها در فضاهای بزرگ و کوچک را فراهم کرد. 

طراحی داخلی: 

در طراحی داخلی فضاها، خاصیت آکوستیکی می‌تواند شرایط بهبود کیفیت صداها و کاهش نویزهای اضافی را فراهم کند. انتخاب مناسب مواد و ساختارها می‌تواند تأثیر مثبتی بر تجربه صوتی در فضا داشته و نویزها و صداهای محیط بیرونی را به حداقل برساند. 

صنعت موسیقی:

 در ضبط، میکس و مسترینگ موسیقی، خاصیت آکوستیکی در بهبود کیفیت صدا و تنظیم‌های موسیقی مؤثر هستند. پزشکی: در برخی از کاربردهای پزشکی مانند سونوگرافی، خاصیت آکوستیک بودن به‌عنوان روشی برای تشخیص و بررسی بافت‌ها و اعضای داخلی بدن استفاده می‌شود. 

خودروسازی: 

در طراحی خودروها، خاصیت آکوستیکی به بهبود کیفیت صداها در داخل خودرو و کاهش نویزهای خارجی کمک می‌کند. 

 ساخت سازهای موسیقی: 

در طراحی و ساخت سازهای موسیقی مانند گیتار و پیانو، خاصیت آکوستیک بودن به تولید صداهای مطلوب و منحصربه‌فرد بدون کمترین اعوجاج و لرزش کمک می‌کند. 

صنایع نظامی و امنیتی:

 در برخی از کاربردهای نظامی و امنیتی، خاصیت آکوستیکی به‌عنوان روشی برای شناسایی اشیاء و انسان‌ها از طریق صداها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نهایت، خاصیت آکوستیک بودن به‌عنوان یک ابزار قدرتمند در طراحی، تجربه کاربری و کاربردهای متعدد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مطلب پیشنهادی: علم آکوستیک

 انواع عايق آکوستیک صوت

 انواع مختلفی از عایق آکوستیک صوت وجود دارد که کارشناسان آکوستیک برای رفع مشکلات بازتاب، طنین و رزونانس نصب می‌کنند. بسیاری از اوقات رفع کامل مشکل به ترکیبی از تجهیزات آکوستیک مناسب نیاز دارد. به همین دلیل نیز لازم است برای صرفه‌جویی در قیمت عایق آکوستیک صدا و خرید پنل آکوستیک مناسب، با متخصص صحبت کنید. انواع مرسوم پنل آکوستیک صدا شامل موارد زیر هستند. 

عایق آکوستیک صوت «تله باس»

 تنظیم امواج صوتی با فرکانس پایین دشوارترین بخش نصب عايق آکوستیک صوت است؛ زیرا این امواج بلند و قدرتمند هستند. این صداها همچنین، در گوشه‌ها جمع می‌شوند و صدای بم را در اتاق بسیار قوی می‌کنند. همان‌طور که از نامش پیداست، تله باس نوعی پنل آکوستیک صدا است که برای جذب یا به دام انداختن صداهای باس در گوشه‌های اتاق طراحی شده‌ است. بسته به مشکلات صوتی که با آن مواجه هستید، انواع مختلفی از تله‌های باس وجود دارد که می‌توانید نصب کنید. قیمت عايق آکوستیک صدا از نوع باس، وابسته به ویژگی‌های آن دارد۷ . برخی تله‌ها در به‌دام انداختن فرکانس‌های متوسط و بالا نیز موثر هستند و ممکن است قیمت عایق آکوستیک صدا از این نوع کمی بیشتر باشد. تله‌های باس از مواد متخلخل مانند فایبرگلاس سفت و سخت و فوم ساخته شده‌اند که به‌طور موثر امواج صوتی را در گوشه اتاق جذب می‌کند. با توجه به وجود انواع گوناگون این پنل‌ها، قبل از پرداخت قیمت عايق آکوستیک صدا لازم است با یک کارشناس امور اکوستیک مشورت کنید تا بتوانید خريد پنل آکوستیک صدا را با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت به پایان برسانید. 

پنل‌های آکوستیک دیواری

 پنل‌های آکوستیک نوعی از تجهیزات آکوستیک مناسب هستند که درست مانند تله باس برای جذب امواج صوتی طراحی شده‌اند. با این حال، پنل آکوستیک صدا، نازک‌تر از تله‌ باس است؛ به این معنی که در به‌دام انداختن فرکانس‌های پایین‌ موثر نیست. با این حال، خريد پنل آکوستیک صدا باز هم می‌تواند تا حد زیادی مشکل طنین را برطرف کند. خرید پنل آکوستیک یا همان فوم آکوستیک صدا به‌جای این‌که به امواج اجازه انعکاس و حرکت در سراسر اتاق را بدهد، آنها را جذب می‌کند. این اقدام سبب می‌شود صدای بسیار کمتری در محیط برای بازتاب و طنین باقی بماند. اگر مشکل طنین دارید، احتمالا چاره‌ای جز پرداخت قیمت عایق آکوستیک صدا و خرید پنل آکوستیک نخواهید داشت. فرق دیگر پنل آکوستیک صدا با تله باس این است که تله‌های باس بیشتر به چشم می‌آیند؛ اما پنل‌های آکوستیک می‌توانند با دکوراسیون اتاق ترکیب شده و مخفی شوند. می‌توانید فوم آکوستیک صدا را در هر جایی از اتاق، قرار دهید، اما معمولا آنها را بر روی دیوار نصب می‌کنند. برخی از پانل‌های آکوستیک حتی ممکن است شبیه به آثار هنری نصب‌شده روی دیوار به نظر برسند و خانه را زیبا کنند. البته قیمت عایق آکوستیک صدا از این نوع احتمالا بسیار بیشتر است. اما اگر قصد خريد پنل آکوستیک صدا را دارید، بهتر است به این مدل‌ها نیز نگاهی بیندازید؛ شاید بتوانید برخی از مدل‌ها را جایگزین تابلوی روی دیوار خود کنید. 

تجهیزات آکوستیک مناسب «ابرهای سقفی»

 بیشتر انواع پنل آکوستیک صدا برای نصب روی دیوار طراحی شده‌اند، اما برخی از آنها به‌طور خاص مناسب سقف هستند. این نوع از انواع عايق آکوستیک صوت به «ابرهای سقفی» معروف هستند. آنها عایق آکوستیک صوتی سبک‌وزنی هستند که به صورت افقی از سقف آویزان می‌شوند. ابرهای سقفی به ویژه در ساختمان‌هایی با سقف بلند مفید هستند و از انواع تجهیزات آکوستیک مناسب به حساب می‌آیند. سقف‌های بلند می‌توانند یک ویژگی معماری جذاب باشد، اما متأسفانه، سبب طنین بیشتر در فضا می‌شوند. اگر سقف بلندی دارید، خريد پنل آکوستیک صدا از نوع ابری، می‌تواند کمک زیادی به شما کند. عايق آکوستیک صوت از نوع ابرهای سقفی در سبک‌های مختلفی وجود دارد و با مواد مختلفی ساخته می‌شود. برخی از این ابرها از فوم و برخی دیگر از فلز ساخته شده‌اند. تعدادی از مدل‌های ابرهای سقفی با پارچه پیچیده می‌شوند تا ظاهر جذابی پیدا کنند. ممکن است قبلاً یک سقف خلاقانه و مدرن را در یک ساختمان دیده باشید و حتی متوجه نشده باشید که پنل‌های معلق روی سقف در درجه اول به عنوان فوم آکوستیک صدا نصب شده‌اند. قیمت عايق آکوستیک صدای ابری، تفاوت چندانی با عایق آکوستیک صوت معمولی ندارد. با این حال، لازم است قبل از خرید پنل آکوستیک، انواع مختلف را با هم مقایسه کرده و با یک متخصص مشورت کنید. اگر سقف شما بسیار وسیع است، ممکن است با کمک کارشناس بتوانید قیمت عایق آکوستیک صدا را پایین بیاورید. کی فونیک شما را به خواندن مقاله فوم آکوستیک هرمی دعوت میکند.

 پانل‌های دیفیوزر 

درحالی‌که تله‌های باس، پانل‌های آکوستیک و ابرهای سقفی برای جذب صدا ساخته شده‌اند، پانل‌های دیفیوزر برای پخش صدا طراحی شده‌اند. جذب صدا با استفاده از عايق آکوستیک صوت، صدای کلی اتاق را کاهش می‌دهد. اما در برخی از سناریوهای نصب عایق آکوستیک صوت، ممکن است لازم باشد امواج صوتی کاملا جذب نشوند، اما در عین حال طنین هم ایجاد نکنند. اگر همه امواج جذب شود ممکن است اتاق بر خلاف اهداف شما بسیار ساکت شود. در این شرایط تجهیزات آکوستیک مناسب، انواعی هستند که صدا را پخش کنند. در این موارد، پانل‌های پخش‌کننده یا دیفیوزر، یک عایق آکوستیک صوت خوب محسوب می‌شوند. این پانل‌ها سه‌بعدی هستند، با قطعاتی که به درجات مختلف بیرون می‌آیند. وقتی امواج صوتی به این عايق آکوستیک صوت برخورد می‌کنند، در جهت‌های تصادفی پراکنده می‌شوند. بنابراین، این صداها از بین نمی‌روند و تنها پخش می‌شوند. می‌توانید از پانل‌های پخش‌کننده به عنوان مکملی برای پنل آکوستیک صدا و یا سایر تجهیزات آکوستیک مناسب استفاده کنید. البته گاهی لازم است آنها را به‌طور کامل جایگزین فوم آکوستیک صدا و سایر انواع عايق آکوستیک صوت نمایید. قیمت عايق آکوستیک صدا از نوع دیفیوزر نیز به اندازه، متریال و کیفیت ساخت وابسته است. قبل از خريد پنل آکوستیک صدا لازم است با متخصص مشورت نمایید. 

فوم آکوستیک تخم‌مرغی

 فوم آکوستیک تخم‌مرغی مشابه پنل آکوستیک صدا است. با این حال، معمولا از مواد خام ساخته شده و ظاهر چندان زیبایی ندارد. فوم آکوستیک صدای تخم‌مرغی بیشتر در استودیوهای ضبط استفاده می‌شود و کمتر در مشاغلی که سطوح آنها در معرض دید عموم است کاربرد دارد. در‌حالی‌که پانل‌های آکوستیک صاف هستند، فوم آکوستیک تخم‌مرغی دارای یک سطح جعبه تخم‌مرغی متمایز است. تا حدودی به همین دلیل است که خريد پنل آکوستیک صدای تخم مرغی بیشتر برای کاربردهای سنگین‌تر استفاده می‌شود. می‌توانید عایق آکوستیک صوت تخم مرغی را روی دیوارها و سقف قرار دهید تا صدا را به دام بیندازد. قیمت عايق آکوستیک صدا از نوع تخم مرغی، معمولا کمتر از قیمت عايق آکوستیک صدای فومی، ابری یا دیفیوزر است. دلیل اصلی کم‌بودن قیمت عایق آکوستیک صدای تخم‌مرغی هم این است که مواد به‌کار رفته در آن بیشتر خام هستند و به جنبه‌های زیبایی‌شناختی توجه زیادی نشده است.

عایق فایبرگلاس

 اگر مشکلی با انتقال صدا از یک اتاق به اتاق دیگر دارید، خريد پنل آکوستیک صدا از نوع فایبرگلاس بسیار مناسب است. خرید پنل آکوستیک و افزودن آن به دیوارها می‌تواند از حرکت صدا از یک اتاق به اتاق دیگر جلوگیری کند. عایق فایبرگلاس همچنین، برای جذب صدا مشابه با سایر تجهیزات آکوستیک مناسب، مانند تله‌های باس، پانل‌های صوتی و ابرهای سقفی عمل کرده و به جلوگیری از طنین و سایر مشکلات صوتی کمک می‌کند.


مقالات مرتبط